Donishqoq bog'bonlarga erta hosil - Minerva kartoshkasi: xilma-xillik va fotosurat

Super erta navlari sizning o'rtangizda kartoshkani yig'ib olishingiz va yosh o'simliklar ildizlari ta'mini olish uchun birinchi bo'lib imkon beradi. Bremenlar Minerva uchun munosib joy egallagan ko'plab qiziqarli navlarni taklif qilishadi.

Kartoshka mazali, chiroyli, samariyalik bo'lib chiqadi. Ekishdan keyin 35 kun ichida birinchi ildiz sinishi mumkin, maksimal hosil o'simlik mavsumining oxirida hosil qilinadi.

Minerva kartoshkasi haqida hamma narsani bilib oling - xilma-xillik, fotosuratlar, hosildorlikning xususiyatlari, sening makoningizda ekishning ko'rinishi va qoidalari!

Kartoshka "Minerva": turli va fotosuratlarning tavsifi

Kartoshkaning "Minerva" ning xarakterli navlari:

Sinf nomiMinerva
Umumiy xususiyatlarjuda erta Gollandiyalik xilma-xillik, kasalliklarga chidamli, yomon o'limga chidamli qurg'oqchilik
Homiladorlik davri45-50 kun
Kraxmalli kontent15-18%
Tijorat ildiz massasi120-240 gr
Butaning ildizlarning soni15-20
Hosildorlik430 g / ga tashkil etadi
Iste'molchi sifatiyaxshi lazzat, yumshoq qaynatilgan yumshoq, qovurish uchun mos, salatlar va sho'rvalar
Qaytarilish94%
Teri rangisariq rangda
Xamiri rangioq
Afzal o'sayotgan hududlarhar qanday tuproq va iqlim
Kasallikka qarshilikkartoshka viruslari, saraton, oltin nematod va qoraqo'tirlarga chidamli, kech blightga mo''tadil bardoshli, qora tanli va ildiz chirishga chidamli
Rivojlanish xususiyatlariqora tuproq yoki qumga asoslangan tavsiya etilgan tuproq, shuningdek, dastlab ekish va ekish paytida yuqori tizmalarni shakllantirish, past sug'orish
AsoschiSolana (Niderlandiya) kompaniyasi

Minerva kartoshkasi nimaga o'xshaydi, quydagi rasmga qarang:

Hosil xususiyatlari

Kartoshkaning "Minerva" navlari oshxonada supurgi tarzda ishlatiladi. Tublar tezda kilogramm hosil qiladi, birinchi hosilni olib tashlash mumkin Niholdan keyin 35 kundan keyin. Urug'li tuproqlarda erta ekinlar gektariga 230 tsentnerni tashkil etadi.

Turning maksimal rentabelligi vegetatsiya davri (45-50 kun) oxirigacha yetadi, ayni paytda siz gektariga 430 tsentnerni to'plashingiz mumkin.

To'plangan ildiz mevalari yaxshi saqlangansavdo xususiyatlarini yo'qotmasdan. Yuk tashish mumkin.

Tush, yashil massaning mo''tadil shakllanishi bilan birga, juda tarvaqaylab qo'yilgan, ixcham, tik. Barglari o'rta darajada, quyuq yashil, bir oz to'lqinli qirralarning. Corolla ixcham, katta oq gullar tezda qulab tushadi.

Ildiz tizimi yaxshi rivojlangan, har bir tuynuk ostida hosil bo'ladi 15-20 katta ildiz ham. Bir nechta norasmiy noxushliklar bor, u urug 'sifatida ishlatilishi mumkin. Ildiz ekinlari degeneratsiyalanmaydi, kartoshkalari o'z uchastkasida hosil qilingan o'simliklarning barcha sifatlarini ko'rsatadi.

Kartoshkani agrotexnik jihatdan o'stirish oddiy, zarur parvarish bilan, ildizlar birlashib, tezda. Varete afzal qora tuproq yoki qumga asoslangan unumdor tuproq. Oziqlanish qiymatini oshirish hijob, go'ng, gumusning kiritilishiga yordam beradi.

O'simliklar o'rtacha namlikka muhtoj. doimiy qurg'oqchilik hosilni sezilarli darajada pasaytiradi. Daraxtlar to'plangan, baland tog' tizmalari hosil bo'ladi. Yovvoyi hayvonlardan qutulish uchun somon yoki mox o't bilan mulchalash yordam beradi.

Quyidagi ma'lumotlar asosida Minerva hosilini boshqa turlar bilan solishtirish mumkin:

Sinf nomiHosildorlik
Melody180-640 c / ga
Margarita300-400 sentner / ga
Alladin450-500 c / ga
Jasorat160-430 c / ga
Go'zallik400-450 c / ga
Grenada600 kg / ga
Styuardessa180-380 c / ga
Vektor670 c / ga
Mozart200-330 c / ga
Sifra180-400 sentner / ga

Saralash ko'plab xavfli kasalliklarga chidamli: kartoshka saratoni, oltin kist nematodi, umumiy qoraqum, Fusarium, Alternaria va Verticillia, turli viruslar.

Juda kam hollarda barglarning yoki ildizlarning kech blightidan ta'sirlanadi. Agrotexnologiya qoidalariga rioya qilmaslik qora oyoq yoki ildiz chirishiga olib kelishi mumkin.

Tubers yoqimli nozik lazzatga ega. Kraxmalning mo''tadil tarkibi ularni qorong'ilashga va tushishiga imkon bermaydipishirilgan idishlar yaxshi oq rangni saqlaydi. Ildizli sabzavotlar qovurilgan, qovurilgan, to'ldirilgan yoki pishirilgan bo'lishi mumkin, ular mazali past yog'li pyure kartoshka qilishadi. Bu sanoat maqsadlar uchun ishlatilishi mumkin, muzlatilgan kartoshka kartoshka, sabzavot aralashmasi, sho'rva pechene ildiz mevalaridan tayyorlanadi.

Kelib chiqishi

"Minerva" navi Gollandiyalik zotdorlar tomonidan ishlab chiqarilgan. U ko'plab iqlim zonalarida va mamlakatlarda etishtirish uchun tavsiya etilgan Rossiya Federatsiyasining Davlat reestrida keltirilgan. Ob-havoga qarab, tushish vaqtlari o'zgarishi mumkin.

Issiq joylarda 2 hosil bo'lishi mumkin. yozda kartoshka. Sinf fermer yoki amatör ishlov berish uchun tavsiya etiladi.

Kuchlar va zaifliklar

Turning asosiy xususiyatlari:

  • yaxshi ta'mi;
  • juda erta kelishuv pishib etish;
  • yuqori hosil olish;
  • mukammal muhofaza sifati;
  • ildiz tez massa to'plash;
  • Yiliga 2 hosil bo'lishi mumkin;
  • kartoshka haroratning pasayishi yoki namlik etishmasligi;
  • asosiy kasalliklarga qarshilik.

Juda erta turlarga xos bo'lgan kichik ahvolni hisobga olish mumkin juda yorqin ta'mi emas. Mahsuldorlik iqlim sharoitiga va tuproq unumdorligiga bog'liq.

Quyidagi jadvalda siz Minerva bilan taqqoslash uchun kartoshka boshqa navlarining asosiy muhim xususiyatlarining ko'rsatkichlarini topasiz:

Sinf nomiTovar ildizlari massasi (gramm)Qaytarilish
Queen Anne80-15092%
Ligasi90-12593%
Milena90-10095%
Elmundo100-13597%
Serpanok85-14594%
Svitanok Kiev90-12095%
Cheri100-16091%
Bryansk nozikligi75-12094%

Rivojlanish xususiyatlari

Ekish uchun tanlangan kamida 80 gramm bo'lgan katta ildiz. Noqulay ob-havo sharoitida ular o'simliklarni ozuqa moddalarini etarli darajada etkazib beradi. O'sishni faollashtirish uchun, iliq iliq suvda ildizni isitish va keyin ularni o'sish stimulyatorlari bilan qayta ishlash tavsiya etiladi.

Keyinchalik katta xavfsizlik uchun urug 'ko'p miqdordagi qo'ziqorin suvli eritmasi bilan püskürtülür. Ishlov berilgandan so'ng, ildiz mevalarni ekmoqchi yaxshilab quritiladi, barcha qismlarga yaxshi singdirilgan bo'lishi kerak. Keyin ildiz mevalarni ildiz otadi. 2 sm uzunlikdagi kuchli oq asirlarning ko'rinishi darhol qo'nish uchun signaldir.

Targ'ib qilingan kartoshka urug'lar bo'lishi mumkin. Germirish o'rtacha, birinchi yilda hosildorlik sezilarli darajada pasayadi, lekin ikkinchi mavsumda o'simliklar barcha yaxshi sifatlarni namoyish etadi, ildiz ko'proq bo'ladi.

Kartoshkani ekish yaxshidir isitiladigan tuproqda uning harorati 10 darajadan oshishi kerak. Urug'larni qatorga joylashtirish qulayroq, ildiz gumus va o'tin kullari bilan o'g'itlangan, teshiklarda joylashtirilgan. Daraxtlar bir-biridan 30-35 sm masofada joylashtiriladi, bo'shliqlar 60 sm dan kam bo'lmasligi kerak, ildiz ekiladigan ekinlarning chuqurligi taxminan 10 smni tashkil qiladi.

O'simliklar mavsumida, ozuqaviy kompleks o'g'itlar yoki suyultirilgan mullen. Qachon va qanday qilib kiyinishni bu erda o'qish kerak. Saralash namlikka sezgir. Maksimal rentabellik uchun tomchilatib sug'orish tavsiya etiladi.

Tuproq quritilmaydi va begona o'tlar yosh kartoshka bezovta qilmaydi, satr orasidagi satrlar mowed o't, somon yoki torf bilan mulletlidir. Yuqori silsilani shakllantirish uchun 1-2 marta ekish.

O'sayotgan kartoshka boshqa usullari haqida ham: Gollandiyalik texnologiya, shuningdek, sumkalar va barrellar haqida o'qing.

Yig'imlarni yig'ishdan bir hafta oldin choylarni kesish tavsiya etiladiBu ildiz savdo vazni tezroq bo'lishiga imkon beradi. Qazib olingandan so'ng, ildizlar chegara yoki soyabon ostida quritilib, sariq va qorong'i joyda tozalanadi. Keyingi yil uchun urug' sepiladi.

Kasalliklar va zararkunandalar

Turli xil xavfli solenoz kasalliklarga chidamli: kartoshka saratoni, turli viruslar, oltin kist nematodasi, umumiy qoraqo'tir. Erta pishishi kech blightga qarshi ekishni himoya qiladi. Oldini olish uchun, murakkab fungitsidlar bilan ildiz va tuproqni oldindan davolash tavsiya etiladi.

Dori sug'orish va tuproqni mulchalash o'simliklar o'lchov oyog'idan himoya qilishga yordam beradi.

Kolorado kartoshkasi qo'ng'izlari, thrips, aphids: yosh yashil kartoshka zararkunanda turli jalb qiladi. Profilaktik chora sifatida insektitsidlarni purkash foydalidir, ommaviy gullash boshlanishidan oldin toksik dorilarni qo'llash yaxshidir.

Hasharot larvalaridan himoya qilish ekish uchun muntazam ravishda yovvoyi o'tlash va o'zgaruvchan joylar. Kartoshka tarjixon karam, dukkakli ekinlar, o'tloq o'tlar bilan tikiladi.

Biz sizning bog'ingizda Kolorado qo'ng'izlari bilan kurash haqida foydali ma'lumotlarni ham keltiramiz.

Kimyoviy moddalar va xalq davolanishidan foydalanish haqida maqolalar o'qing.

Xosilni saqlashga kelsak, bu erda murakkab narsa yo'q. Saqlash muddatini kuzatib, to'g'ri joyni tanlang va qishda kartoshka saqlash shartlarini eslang va siz uzoq vaqt mazali va sog'lom ildiz sabzavotlarida bayram qilishingiz mumkin.

Jadvalda kartoshka haqidagi turli materiallarga havolalarni topasiz:

O'rta-mavsumO'rtacha ertaO'rta kech
SantanaTirasMelody
DesireeElizabethLorch
Ochiq ishVegaMargarita
Lilac tumanRomanoSonny
YankaLugovskoyLasock
ToskanaTuleyevskiyAurora
GigantManifestZhuravinka