"Meteor" mahalliy kartoshka turlarining tavsifi: xususiyatlari va fotosuratlari

Mamlakatimiz selektsionerlari bitta ajoyib kartoshka turlaridan uzoqlashdilar. Ayniqsa, qishloq xo'jaligi doiralarida VNIIKH instituti ularni taniydi. A.G. Lorch, mashhur sovet yetishtiruvchisining nomi.

Uning eshigi oldida bizning bugungi mehmonimiz chiqdi - kartoshkaning "Meteor" universal xilma-xilligi. Yaxshi, mahsuldor, qurg'oqchilikka chidamli - u haqida hamma narsa. Va maqolada ko'proq o'qing.

Meteor kartoshka: turli xil ta'rif

Sinf nomiMeteor
Umumiy xususiyatlarjuda erta, kasallik va qurg'oqchilikka chidamli
Homiladorlik davri60-80 kun
Kraxmalli kontent10-16%
Tijorat ildiz massasi100-150 gr
Butaning ildizlarning soni10-12
Hosildorlik210-450 sentner / ga
Iste'molchi sifatiyaxshi taom va pishirish sifati, qovurish va pishirish uchun javob beradi
Qaytarilish95%
Teri rangikrem
Xamiri rangisariq rangda
Afzal o'sayotgan hududlarMarkaziy, Volgo-Vyatka, Markaziy Qora Yer, G'arbiy Sibir
Kasallikka qarshilikkartoshkaning saratoniga chidamli, oltin kist nematodasi, kech blightga mo''tadil bardoshli, qovoq, rizoktoniyoz va chirigan
Rivojlanish xususiyatlariqurg'oqchilikka chidamli, iqlim sharoitiga moslashish oson, maxsus qishloq xo'jalik texnikasini talab qilmaydi
AsoschiVNIIKH ularni. A.G. Lorha (Rossiya)

Xususiyatlar

"Meteor" - mahalliy turdagi kartoshka, A.G.ga nomidagi Butunjahon ilmiy-tadqiqot ilmiy-tadqiqot institutida yaratilgan. Lorch. Rossiya Federatsiyasining Davlat reestriga 2013 yilda Markaziy, Volga-Vyatka, Markaziy Chernozem va G'arbiy Sibir mintaqalarida kiritildi.

Texnik jihatdan, o'simlik mavsumida birinchi asirlardan 70 kun o'tib tugaydi, lekin birinchi 45 kun davomida bajarilishi mumkin. Mintaqaga va iqlimga qarab umumiy hosil 21-40 tonnani tashkil etadi.. Meva mahsulotlarini sotishning 88 foizdan 98 foizigacha o'zgarishi mumkin.

Quyidagi jadvalda har xil pishib etilgan atamalar bilan kartoshka boshqa navlarining hosilini taqqoslash mumkin:

Sinf nomiHosildorlik
Toskana210-460 c / ga
Rocco350-600 c / ga
Nikulinsky170-410 c / ga
Qizil xonim160-340 c / ga
Uladar350-700 c / ga
Queen Anne100-500 c / ga
Elmundo245-510 c / ga
Asterix130-270 c / ga
Slavyanka180-330 c / ga
Picasso200-500 c / ga

Lezkost 95%, bu esa shaxsiy foydalanish uchun qish uchun kartoshkani tark etishni afzal ko'rgan egalarni xursand qila olmaydi. Mevalar juda katta va oval-dumaloq shaklga ega.

Kartoshkaning terisi nozik, kichkina ekilgan o'rta chuqurlikdagi kichik ko'zlar bilan bo'yalgan. Go'sht engil soyali, ajoyib ta'mi va kraxmal tarkibida 10 - 16% ni tashkil etadi. Bir buta ostida 10 dan 12 gacha bunday ildiz mevalari bo'lishi mumkin.

Bitta tijorat tuberasining vazni ham o'sayotgan sharoitdan farq qilishi mumkin, ammo o'rtacha meva vazni 100-150 grammni tashkil qiladi.

Buruqlar baland, yarim tik, oraliq turdagi o'sadi. O'simlik yaxshi rivojlangan, barglari quyuq yashil rangli katta va o'rta darajada. Gul gulchambarlari oq korollas bilan kichik gullar bilan qoplangan.

Quyidagi jadvalda solishtiradigan bo'lsak, biz boshqa tuxumlarning navlari va sifatini saqlab qolish kabi boshqa xususiyatlarga ega bo'lgan ma'lumotlarni taqdim etdik:

Sinf nomiTovar ildizlari massasi (gramm)Qaytarilish
Lady claire85-11095%
Innovator100-15095%
Labella180-35098%
Bellarosa120-20095%
Riviera100-18094%
Gala100-14085-90%
Lorch90-12096%
Lemongrass75-15090%

Quyidagi rasmda "Meteor" kartoshkasi bilan tanishib chiqing:

Xususiyatlar

"Meteor" ning ijobiy xususiyatlari, albatta, ta'mi va ovqatlanish xususiyatlarini o'z ichiga oladi. Issiq ishlov berish jarayonida qoraymaydi, yaxshi qaynatiladi.. Ko'pchilik egalari eng yaxshi qizarib pishgan kartoshka qilishini e'tirof etdilar. Bundan tashqari, "Meteor" klassi vakuumli qadoqlash uchun juda yaxshi.

Yana bir afzalligi shundaki, u mamlakatning deyarli barcha hududlarida yaxshi rivojlanadi va qurg'oqchilikni mustahkam qiladi. Albatta, qulay ob-havo va geografik sharoit hosilni yaxshilashga qodir, ammo buning uchun kerakli harakat bilan siz ekin ekish usuli va maydonidan qat'i nazar xafa bo'lmay qolasiz.

Eng muhimi, "Meteor" qumoq tuproqlarda o'sadi. Ko'pgina mintaqalarda ekish aprel oyining oxirlarida - erta boshida erning temperaturasi 8-10 ° C gacha qizdirilganda amalga oshiriladi..

Aniqlash joyini tozalashdan bir necha hafta oldin tozalash kerak. Dukkaklilar, karam, bodring yoki piyoz o'sadigan joyda foydalaning. Yana bir muhim omil - nur.

Kartoshka juda engilga bog'liq bo'lgan madaniyatdir, shuning uchun daraxtlar, qattiq to'siqlar yoki biron-bir bino yotoqxonangizdan yuqoriga ko'tarilmasligi kerak.

Bundan tashqari, tuproqda to'qimalangan materialni ekishdan oldin u organik o'g'itlar bilan o'ralgan bo'lishi kerak: hijob yoki go'ng. Amalga kiritilgan sxemaga kelsak, eng yaxshi moslashtirilgan standart ekish chuqurligi 8-10 sm bo'lgan 60-35 sm, qanday qilib amalga oshirilganligini va go'ngni qanday qo'llashni va ekish vaqtida qilish kerakligini, bizning veb-saytimizdagi alohida maqolalarida.

Bundan tashqari, asosiy agrotexnik qoidalarga rioya qilish etarli., va siz mo'l-ko'l erta hosil olishingiz mumkin:

  • Tuproqning dastlabki o'tishi va bo'shashishi ekishdan so'ng 7-10 kun ichida amalga oshirilishi kerak.
  • Agar siz shimoliy hududlarda yashasangiz va kechki bahorlardan sovuqroq qo'rqsangiz, bahorda o'simliklarning yuqori hillingini qilishingiz mumkin.
  • Tuproqda ozuqaviy moddalar yo'qligi va sizning butalaringiz asta-sekin rivojlanayotgan hollarda, siz bir nechta tashqi kiyimlarni amalga oshirishingiz mumkin.
  • Malçlama va to'g'ri sug'orish tizimiga beparvo qilmang.

O'sayotgan kartoshka texnologiyasi, shuningdek, sumkalar va barrellardagi o'simliklar haqida ham o'qing.

Kasalliklar va zararkunandalar

Muhim "Meteor" ning afzalligi uning immunitetidir. Shunday qilib, bu xilma saraton, quruq va xalqqa chirigan, rizoktoniyoz, oltin kartoshka nematodasiga chidamli.

U kech blight patogeniga, qoraqalpoqlarga, Alternaria va mo'rtlashgan va bandlangan mozaikaga nisbatan moyillikka nisbatan o'rtacha qarshilikka ega. Yaxshi Kolorado kartoshka qo'ng'iziga va aphidga qarshi turadi.

Ko'rib turganingizdek, kartoshka "Meteor" Ko'plab kasalliklar va zararkunandalarga qarshi mukammal muhofaza qilinadi., shuning uchun, asosan, qo'shimcha xavfsizlik choralariga hojat yo'q.

Siz qila oladigan yagona narsa - bu insektitsidlarni profilaktika qilishdir. Ushbu protseduralar sizning zararli hasharotlaringizdan himoya qiladi.

Biroq bizning veb-saytimizdagi Kolorado kartoshka qo'ng'iziga qarshi kurash haqida foydali ma'lumotga ega bo'lishingiz mumkin.

Sizning e'tiboringizni milliy usullar va kimyoviy vositalar bilan bog'liq maqolalarni keltiramiz.

Qishda saqlashga kelsak, bu erda hech qanday maxsus narsa talab qilinmaydi. Muhimi, asosiy qoidalarga amal qilish, shartlarni bilish, yaxshi joy tanlash.

Kartoshka "Meteor" - juda yosh, ammo ayni paytda juda istiqbolli kartoshka navlari. Ushbu kartoshkaning afzalliklari aniq: ajoyib stol sifati, vakuumli qadoqlash imkoniyati, yaxshi saqlanish sifati va hosildorligi. Mamlakatning ko'plab mintaqalarida o'sib borishi ehtimoldan xoli emaski, u yaqin orada ommalashib boradi.

Bundan tashqari, sizda turli xil pishib bo'lgan kartoshka turlarini taklif etamiz:

KechikishO'rtacha ertaO'rta kech
PicassoQora shaxzodaMuloyimlik
Ivan ham MariyaNevskiyLorch
RoccoDarlingRyabinushka
SlavyankaMaydonlarning RabbiysiNevskiy
KiviRamosJasorat
KardinalTaisiyaGo'zallik
AsterixLapotMilady
NikulinskyCapriceVektorYunusSvitanok KievStyuardessaSifraJellyRamona

Videoni tomosha qiling: Florence + the Machine - Jenny of Oldstones Lyric Video. Season 8. Game of Thrones HBO (Sentyabr 2019).