Barcha holatlar uchun universal kartoshka turlarini tavsifi - "Toskana"

"Toskana" - juda mazali va samarali ko'p maqsadli kartoshka. U turli tuproqlarda o'stirilishi mumkin, turli xil shaxsiy yordamchi xo'jaliklar, fermalar va yirik sanoat maydonlar uchun mos keladi.

Daraxtlar kasalliklarga va zararkunandalarga chidamli bo'lib, ob-havoning tovushlariga toqat qiladilar va urug'lar uzoq vaqt degeneratsiya qilmaydi.

Turning batafsil tavsifi, uning asosiy xususiyatlari va rivojlanish xususiyatlari bizning maqolamizda mavjud.

Kelib chiqishi

Nemis zotdorlari tomonidan ishlab chiqarilgan kartoshka navlari "Toskana". Ishlab chiqaruvchi Solana - sabzavotning istiqbolli duragaylarini ishlab chiqarishga ixtisoslashgan kompaniya.

Sinf sanoat yoki havaskorlik uchun tavsiya etiladi, ildiz mevalari har qanday tuproqqa ekilgan bo'lishi mumkinmo''tadil kontinental keskin kontinental iqlimli mintaqalarda. Kartoshka sotish, yarim tayyor mahsulotlar (muzlatilgan kartoshka, sho'rva aralashmasi, chip) ishlab chiqarishga yaroqlidir.

Toskana kartoshkasi: turli izoh va fotosurat

Sinf nomiToskana
Umumiy xususiyatlaryuqori rentabellikli stol navlari
Homiladorlik davri70-90 kun
Kraxmalli kontent12-14%
Tijorat ildiz massasi90-125gr
Butaning ildizlarning soni7-11
Hosildorlik210-400 sentner / ga
Iste'molchi sifatiyaxshi lazzat, go'sht tilim bo'lganda qorong'ilik qilmaydi, zaif tarzda qaynatiladi
Qaytarilish93%
Teri rangisariq rangda
Xamiri rangisariq rangda
Afzal o'sayotgan hududlarhar qanday
Kasallikka qarshilikturli xil nematod, saraton, qoraqalpoq, qora tanli, rizoktoniyozga chidamli bo'lib, kech blight va yumshoq o'simliklarga mo''tadil bardoshli
Rivojlanish xususiyatlariEkishdan oldin ildiz ekish kerak emas, quritish mavsumida sug'orish kerak
AsoschiSolana (Germaniya)

Toskana - yuqori mahsuldorlikdagi mavsumiy stollar. Vegetatsiya davri - 70-90 kun.

Mahsuldorlik tuproqning iqlim sharoitiga va ozuqaviy qiymatiga bog'liq bo'lib, gektariga 210 dan 400 sentnergacha o'zgaradi. Maksimal olingan hosil - har bir gektariga 460 sentner. Kartoshka do'stona pishib, birinchi ildiz yozning o'rtalarida allaqachon zaiflashishi mumkin, ammo asosiy hosil o'rim-yig'im davrining oxirigacha qoldirilishi kerak.

Quyidagi jadvalda har xil pishib etilgan atamalar bilan kartoshka boshqa navlarining hosilini taqqoslash mumkin:

Sinf nomiHosildorlik
Toskana210-400 sentner / ga
Rocco350-600 c / ga
Nikulinsky170-410 c / ga
Qizil xonim160-340 c / ga
Uladar350-700 c / ga
Queen Anne100-500 c / ga
Elmundo245-510 c / ga
Asterix130-270 c / ga
Slavyanka180-330 c / ga
Picasso200-500 c / ga

Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, hosilning sifati 93 foizga yetadi. Saqlash paytida, ildiz mevalari iloji boricha savdo sifatini yo'qotmaydi, tez-tez saralash talab qilinmaydi. Uzoq masofani tashish mumkin.

Kartoshkani saqlash shartlari va harorati haqida batafsil ma'lumot oling, qanday muammolar yuzaga kelishi mumkin. Shuningdek, qishda qishda, ildiz ekinlarini, balkonda, tortmasida, muzlatgichda saqlab qolish va qanday qilib tozalash kerak.

Quyidagi jadvalda solishtiradigan bo'lsak, biz boshqa tuxumlarning navlari va sifatini saqlab qolish kabi boshqa xususiyatlarga ega bo'lgan ma'lumotlarni taqdim etdik:

Sinf nomiTovar ildizlari massasi (gramm)Qaytarilish
Toskana90-12593%
Innovator100-15095%
Labella180-35098%
Bellarosa120-20095%
Riviera100-18094%
Gala100-14085-90%
Lorch90-12096%
Lemongrass75-15090%

O'rtacha kattalikdagi urug'lar, o'rtacha taraqlab bo'ladigan shoxlari va yashil massaning mo'l hosil bo'lishi. Barglari o'rta darajada, quyuq yashil, zaif to'lqinli qirralarning va aniq tomir tomchilari bilan. Corollas ixcham, katta, tez tushayotgan oq gullardan yig'ilgan. Mevalar past.

Ildiz tizimi yaxshi rivojlangan, u har bir butaning ostidadir 7-11 yirik kartoshka. Bevosita bo'lmagan narsalar miqdori minimal.

O'simliklarni parvarish qilish oson. Kartoshka egiluvchan bo'lishi va o'sish stimulyatori bilan davolanishi tavsiya etiladi, tuproq chirindi yoki yog'ochli kul bilan urchitilgan kirlarni tozalash, yaxshilab yumshatiladi. O'simliklar mavsumida ikki marta, begona o'tlarni olib tashlash paytida, chayqalish. Kelajakda ularning ko'rinishini oldini olish uchun mulchalashga yordam beradi.

Quruq mavsumda sug'orish tavsiya etiladi, bu hosilni sezilarli darajada oshiradi. Bir marta mineral o'g'itlar yoki organik moddalar kompleksi bilan boqish mumkin.

Kartoshkali ekinlarni to'g'ri orantılarda o'z vaqtida oziqlantirish hosilni sezilarli darajada ta'sir qilishi mumkin.

Kartoshkani qanday boqish kerakligi, o'g'it qachon va qanday qo'llanilishi, ekish vaqtida qanday qilish haqida o'qing.

Turli kartoshka saratoniga, oltin sistosferali nematodaga, umumiy qoraqo'tirga, rizoktoniyozga, yumurtaning chirog'iga, qora oyoqqa chidamli. Ildiz va barglarning kech blight qarshilik o'rtacha.

Kuchlar va zaifliklar

Turning asosiy afzalliklari orasida:

  • Pishgan ildizlarning ajoyib ta'mi;
  • mexanik ziyonga qarshilik;
  • norozilik;
  • ob-havo sharoitlariga chidamlilik;
  • qurg'oqchilik bardoshlik;
  • qisqa dam olish davri;
  • yaxshi hosil;
  • odatda solanas kasalliklarga chidamliligi.
Turdagi kamchiliklar sezilmaydi. Hosildorlik to'g'ri sug'orish va o'z vaqtida oziqlantirish bilan ortadi.

Ildizning xususiyatlari

  • ildizlar katta, og'irligi 90 dan 125 g gacha;
  • yumaloq shaklli shakl;
  • ildiz sabzavotlar shakli va o'lchamlari bo'yicha chiroyli, toza, chiroyli;
  • qobig'i ochiq-sariq, bir-biriga teng rangli, o'rtacha nozik, silliq;
  • Ko'zlari yuzaki, sayoz, oz, bo'yalmagan;
  • kesilgan kichkina sariq yoki ochiq sariq rangga ega;
  • kraxmal tarkibi past, 12% dan 14% gacha;
  • quruq moddalar tarkibi 19%;
  • yuqori miqdorda protein, vitaminlar, beta karotin.

Kartoshka yoqimli ta'mi bor, u juda quruq emas va suvli emas. Qoplamaslikda quyqalar qorong'ilik qilmasa, pishirish paytida chiroyli ochiq sariq rangni saqlab, yumshab bo'lmang. Kartoshka qaynatiladi, qizarib pishiriladi, qovuradi, pishiriladi, u kartoshka pyureini tayyorlash uchun javob beradi. Bu sanoat maqsadlarida ishlatilishi mumkin, ildiz sabzavotlar yaxshi chips, muzlatilgan tilim yoki kartoshka pushti sariyog 'qilish.

Rasm

Suratlardagi "Toskana" kartoshkasi bilan tanishishingizni taklif qilamiz:

Rivojlanish xususiyatlari

Kartoshka g'amxo'rlik uchun keraksiz bo'lgan va maxsus qishloq xo'jaligi texnikasi talab qilmaydigan. Yengil unumdor tuproqlar afzallik beriladi, ammo og'ir tuproqlarga ekish ham mumkin. Bu holatda, tuproq gumus bilan urug'lantirilishi kerak, va o'simlik jarayonida murakkab mineral o'g'it bilan o'simliklarni boqish kerak.

Muhim: Ekishdan oldin, ildiz mevalarni ekmoqchi, bir o'sish promoteri tomonidan qayta ishlanadi. Ekishdan oldin ildiz ekinlarini kesish tavsiya etilmaydi, u hosilni yomonlashtiradi.

Landing to'liq isitilgan erlarda amalga oshiriladi, aniq vaqt mintaqaga bog'liq. Tuproqni ehtiyotkorlik bilan yumshatishi kerak, butalar bir-biridan 30 sm masofada, 60 sm oraliq oraliqda joylashgan bo'lib, chuqurligi 10 sm dan oshmasligi kerak.

Kartoshka namligini yaxshi ko'radiTomchilatib sug'orish tizimini hisobga olish tavsiya etiladi. Agar bu mumkin bo'lmasa, tuproqni 50 sm ga qadar namlash bilan mavsum uchun kamida 2 marta ekish mumkin. Normal namlikni saqlab turish uchun, barglar yoki mox o'tlar orasida qatorlarni maydalash tavsiya etiladi.

Yuqori tog 'tizmalari paydo bo'lishida muhim ahamiyatga ega nuqta - hilling.

Uni qanday ishlab chiqarishni, qanday qilib qo'lda va yurish-tashvishga tushadigan traktor bilan shug'ullanish haqida o'qing, o'simliklar barpo etish kerak emasmi va uxlamasdan va qurishdan yaxshi hosil olish mumkinmi?

Ekish organik moddalar yoki murakkab mineral o'g'itlar bilan bir marta ovqatni berish tavsiya etiladi. Azotli komplekslarni suiiste'mol qilish mumkin emas, ildizlar kichik va kichik bo'ladi. Superfosfatning suvli eritmasi bilan yopishtirilgan va yopishtiruvchi teridan foydalaning. Daraxtlar paxta terimidan 10 kun oldin püskürtülür.

Kartoshkani etishtirish uchun ko'p usullar bor. Siz uchun bu mavzu bo'yicha juda ko'p qiziqarli ma'lumotlarni tayyorladik. Gollandiyalik texnologiya haqida o'qing va yormasdan va hillingdan mahrum bo'lishdan, erta navlarni ko'paytirmasdan va bu biznesni qanday qilib foydali biznesga aylantirish haqida mahsulotni olish. Va shuningdek, urug'lardan, somon ostida, barrellarda, sumkalar, qutilarda kartoshkani qanday etishtirish haqida.

Kasalliklar va zararkunandalar

Kechikib ketish

Turli ko'plab xavfli kasalliklarga chidamli: kartoshka saratoni, oltin kist nematodasi, umumiy qoraqo'tir, rizoktonoz. Nodir ildiz va barglari kech blight ta'sir.

Ekishning oldini olish uchun mis tarkibidagi dorilarni purkash tavsiya etiladi. Ekish vaqtida tuproqqa o'tin o'tini kiritish ildiz chirishining yoki qora tanning paydo bo'lishining oldini olishga yordam beradi.

Shu bilan bir qatorda, Alternaria, fusarium va kartoshkaning vertikal chayqalishi haqida ham o'qing.

Zararkunandalarga nisbatan, ekish uchun asosiy tahdid Kolorado kartoshka qo'ng'iz va uning lichinkalari, simli qurtlar, oyoqlar, kartoshka kuchi bilan ifodalanadi. Bizning saytda ushbu mavzu bo'yicha juda ko'p foydali ma'lumotlar topasiz:

  • Kolorado kartoshka qo'ng'izi bilan qanday kurashish mumkin: xalqqa qarshi vositalar va kimyoviy moddalar.
  • Bog'dagi qurtlarni qanday qutqarish mumkin?
  • Kartoshka kuya uchun preparatlar: 1-qism va 2-qism.
  • Medvedka bilan kimyo va xalq vositalarining yordami bilan qanday kurashish mumkin.

Sanoat zararkunandalari uchayotgan hasharotlardan yordam beradi. Wirewormdan ekishni muhofaza qilish, shuningdek ekishdan oldin tuproqni dezinfektsiya qilish uchun ildiz mevalar bilan davolanishi mumkin. Tush yig'ish paytida, erdan barcha ildiz mevalarini tanlab olish muhim, bu lichinkalar uchun ko'payadigan joyga aylanishi mumkin.

Saralash "Toskana" - xorijiy zotdor sifatli kartoshka sevuvchilar uchun ajoyib tanlov. Kompaniyaning obro'si ildizlarning yuqori hosildorligi, ajoyib ta'mi va oqlangan ko'rinishini kafolatlaydi. Burmalar kasalliklarga chidamli bo'lib, ehtiyotkorlik talab qilmaydilar, har qanday tuproqda yaxshi ildiz otadilar.

Bundan tashqari, sizda turli xil pishib bo'lgan kartoshka turlarini taklif etamiz:

KechikishO'rtacha ertaO'rta kech
PicassoQora shaxzodaMuloyimlik
Ivan ham MariyaNevskiyLorch
RoccoDarlingRyabinushka
SlavyankaMaydonlarning RabbiysiNevskiy
KiviRamosJasorat
KardinalTaisiyaGo'zallik
AsterixLapotMilady
NikulinskyCapriceVektorYunusSvitanok KievStyuardessaSifraJellyRamona

Videoni tomosha qiling: Tamina in der Toskana. WDR Reisen (Oktyabr 2019).