A'lo "dehqon" kartoshkasi "Lilak tuman" - tavsifi va xususiyatlari

"Lilac Fog" - bu Rossiyaning ko'plab istiqbolli turlari.

Kartoshka fermalarda va fermer xo'jaliklarida o'stiriladi, chiroyli va hatto ildiz sotish uchun ideal.

Maqolada siz qishloq xo'jaligi texnologiyasining xilma-xilligi, asosiy xususiyatlari va nozikliklari haqida batafsil ma'lumotni topasiz, shuningdek, bu kartoshka qaysi kasalliklar va zararkunandalarga ta'sir qilishini bilib olasiz.

Kelib chiqishi

Rossiya tanlovining xilma-xilligi 2011 yilda Rossiya Federatsiyasining Davlat reestrida keltirilgan. Ishlab chiqaruvchi - Seaside NIISH.

Shimoli-G'arbiy va Uzoq Sharq viloyatlariga ajratilgan. Kartoshka maxsus yordamchi xo'jaliklarda, fermer xo'jaliklarida, ehtimol, sanoat maydonchalariga ekish uchun tavsiya etiladi. Og'irligi va hajmi bo'yicha ildizchalarga asoslangan katta, sotish uchun ideal.

Tuproqlar qazish vaqtida zarar ko'rmaydi, ular uzoq vaqt davomida saqlanadi.. Urug' materiallari degeneratsiyaga uchramaydi, bir necha yil ketma-ket o'z sohalarida to'planishi mumkin.

Kartoshka "Lilak tuman": turli xil ta'rif

Sinf nomiLilac tuman
Umumiy xususiyatlardegeneratsiyaga nisbatan qarshilik kuchayishi bilan ajralib turadi
Homiladorlik davri90-110 kun
Kraxmalli kontent14,4-17,2%
Tijorat ildiz massasi90-160
Butaning ildizlarning soni7-10
Hosildorlik182-309 (maksimal 495)
Iste'molchi sifatiyaxshi taom va pishirish sifati, har qanday idishlarni tayyorlash uchun mos
Qaytarilish98%
Teri rangipushti
Xamiri rangiochiq sariq
Afzal o'sayotgan hududlarShimoliy-G'arbiy, Uzoq Sharq
Kasallikka qarshilikoltin kartoshka kistasi nematodiga chidamli, kech blight va tuber patogenlariga mo''tadil darajada chidamli
Rivojlanish xususiyatlariissiqlikka toqat qilmaydi
AsoschiShimoli-g'arbiy tadqiqot instituti (Sankt-Peterburg, Rossiya)

Sinflar o'rta mavsumda ovqatlanish xonalariga tegishli. Hosildorlik yuqori, iqlim sharoitiga va tuproqning ozuqaviy qiymatiga qarab 1 gektarga, siz tanlab olingan kartoshkadan 182 dan 309 tsentnergacha to'plashingiz mumkin. Maksimal hosildorlik gektariga 495 sentnerga belgilangan.

Jadvaldagi ma'lumotlar asosida boshqa navlar bilan sut faslining hosilini solishtirish mumkin:

Sinf nomiHosildorlik
Lilac tuman182-309 c / ga
Margarita300-400 kg / ga
Alladin450-500 c / ga
Jasorat160-430 c / ga
Go'zallik400-450 c / ga
Grenada600 kg / ga
Styuardessa180-380 c / ga
Vektor670 c / ga
Mozart200-330 c / ga
Sifra180-400 c / ga

Olingan kartoshka uzoq vaqt davomida savdo sifatini yo'qotmasdan saqlanadi. Ildizlarning sifati 98% ga etadi. Uzoq masofani tashish mumkin.

Hosilni saqlashning asosiy sharti - to'g'ri saqlash sharoitlarini yaratishdir.

Qish oylarida kartoshkani saqlash, balkonda va tortmasida, muzlatgichda va soyulmuş saqlash haqida ko'proq ma'lumot olishingiz mumkin. Shuningdek, harorat va vaqtni, shuningdek, yuzaga kelishi mumkin bo'lgan muammolar haqida.

Bush oraliq, yuqori yoki juda yuqori, o'rta darajada tarqalgan novdalar va yashil massa mo'l hosil bo'lishi bilan. Barglari katta, quyuq yashil, bir oz to'lqinli qirralarning bilan. Corollas pushti-binafsha, tez tushayotgan gullardan yig'ilgan katta. Berry shakllanishi kam. Ildiz tizimi qudratli bo'lib, har bir tuynuk ostida 10-15 katta kartoshka hosil bo'ladi. Bevosita bo'lmagan narsalar miqdori minimal.

Quyidagi jadvalda siz Lilac tuman bilan taqqoslash uchun kartoshka boshqa navlarining asosiy muhim xususiyatlarining ko'rsatkichlarini topasiz:

Sinf nomiTovar ildizlari massasi (gramm)Qaytarilish
Lilac tuman90-16098%
Ligasi90-12593%
Milena90-10095%
Elmundo100-13597%
Serpanok85-14594%
Svitanok Kiev90-12095%
Cheri100-16091%
Bryansk nozikligi75-12094%

Turp pushti ko'plab xavfli kasalliklarga chidamli: kartoshka saratoni, barg kıvırcısı virusi. Kech blight, bandlangan va burmalangan mozaikaga nisbatan sezuvchanlik o'rtacha. Oltin kist nematodasi bilan infektsiya mumkin.

Kuchlar va zaifliklar

Kartoshka navlarining asosiy afzalliklari orasida "Lilak tuman" yozuvi:

  • ildizlarning yaxshi ta'mi;
  • yuqori hosil olish;
  • hosil qilingan ildizlar yaxshi saqlanib, transport mumkin;
  • norozilik;
  • qurg'oqchilik bardoshlik;
  • Tubernorlar yaxshi savdo sifatiga ega.

Kamchiliklar orasida - ba'zi kasalliklar va zararkunandalarga nisbatan sezuvchanlik. Kartoshka unumdor tuproqni afzal ko'radi, zaif og'ir tuproq unumdorligi sezilarli darajada kamayadi.

Xususiyatlar

  • ildizlar 90 dan 160 g gacha bo'lgan katta;
  • yumaloq shaklli shakl;
  • yumrular silliq, toza;
  • qobig'i qizil, bir xil rangda, o'rtacha nozik, silliq;
  • Ko'zlar yuzaki, sayoz, juda kam;
  • kesilgan pulpa ochiq sariq;
  • yuqori kraxmalli tarkib, 14,4% dan 17,2% gacha;
  • proteinlar, vitaminlar, qimmatli aminokislotalar, beta karotinning yuqori miqdori.

Kartoshkaning ta'mi juda yoqimli: boy, suvli emas, nafis.

Ularning yuqori kraxmalli tarkibi tufayli, ildiz kartoshka pyuresi uchun idealdir.

Kartoshka pishiriladi, qovuriladi, plombalash uchun ishlatiladi. Chuqur qovurish uchun mos emas.

Rasm

Quyida siz kartoshka turlarini ko'rishingiz mumkin "Suratda nilufar tuman:

Rivojlanish xususiyatlari

Ushbu navning "Agrotexnika" standarti hisoblanadi. Uchish may oyining ikkinchi yarmida o'tkaziladi, tuproq butunlay iliq bo'lishi kerak. Ilk ildizlarni yoz o'rtasida sindirish mumkin, lekin butalar o'simlik mavsumining oxirida maksimal rentabellikni namoyish etadi.

Engil, fertil tuproq kabi kartoshka.. Muntazam sug'orish va bitta ovqatlantirish tavsiya etiladi. Kartoshkani qanday boqish kerakligi, o'g'it qachon va qanday qo'llanilishi, ekish vaqtida qanday qilish haqida o'qing.

Ehtiyotkorlik bilan ekish, yuqori tizmalarni shakllantirish va begona o'tlarni olib tashlash muhim ahamiyatga ega. Yovvoyi begona o'tlarga qarshi kurashda qatorlar o'rtasida mulchalash yordam beradi.

Kartoshkaning navlari Lilak Tuman may oyining ikkinchi yarmida, to'liq isitilgan tuproqda ekilgan. Ekishdan avval ildizlar tuzlangan va o'sish stimulyatorlari bilan davolanadi. So'ngra kartoshka nurda yoki nam taxta bilan o'ralgan.

Muhim: Ekishdan oldin chiqib ketish ildizlarini tavsiya etilmaydi, butun o'simlik ekish hosildorlikni sezilarli darajada oshiradi.

Phacelia

Tuproq yaxshilab yumshatilgan, o'tin bilan qoplangan gumus teshiklarda joylashtirilgan. Burg'ulashlar bir-biridan 35-40 sm masofada joylashtirilishi kerak, kengligi 60-70 sm bo'lgan bo'shliq oraliqlari talab qilinadi.

Har 2-3 yilda ekish uchun joylar ildiz mevasi ildizidan qochish va hosilni kamaytirmaslik uchun o'zgarishi kerak. Kartoshka uchun eng yaxshi kashshoflar lupin, o'tloq o'ti, moyli turp, dukkaklilar yoki karam. Erkin joylar tez o'sib boradigan o'simliklar bilan ekiladi, u foydali mikroelementlar bilan tuproqni boyitadi.

O'rta darajada issiq yozda ekish uchun 1-2 marta suv tavsiya etiladi. Yana qurg'oqchil iqlim sharoitida ko'proq sug'orish talab etiladi. Har xil namlik namlikning qisqa muddatli pasayishiga toqat qilmoqda, ammo suvning doimiy etishmasligi ildizlarni qisqartirishga olib keladi.

Kartoshkada etishtirish bilan shug'ullanish turli vositalar bilan püskürtülmeyi unutmang.

Maqolalarimizda qo'ziqorinlar, hasharotlar va herbisidlar, ularning foydalari va zararlari, to'g'ri qo'llanilishi haqida o'qing.

Mavsum uchun superfosfat yoki suyultirilgan mullen bilan bir marta boqish mumkin. Ko'pchilik o'stiradigan o'simliklar bo'lishi mumkin emas, u ildizlarda nitratlar to'planishiga hissa qo'shadi. Yuqori lavozimlarni tashkil etuvchi 2-3 marta qo'nish kerak. Shu bilan bir vaqtda begona o'tlar yo'q qilinadi.

O'rim-yig'imdan bir hafta oldin, tepa kartoshkadan olib tashlanadi, bu ildiz mevalaridan maksimal ozuqa moddalarini to'plashda yordam beradi. Olingan kartoshka bir milya yoki quruq shox ostida quritiladi, saralangan va keyinchalik saqlash uchun yig'iladi.

Maslahat: Sotish uchun mo'ljallangan quduqlar to'g'ridan-to'g'ri maydonga qadoqlanadi. Urug' materiallari eng kuchli, qayta tiklanmaydigan butalar orasidan tanlanadi. O'simliklar kartoshkalari alohida tartibda ajratiladi va saqlanadi.

Kartoshkani etishtirish uchun ko'p usullar bor. Bizning saytimizda zamonaviy Gollandiyalik texnologiya haqida batafsil ma'lumot topasiz va yovvoyi o't va hillingsiz yaxshi hosilni olishingiz, erta navlarni qanday etishtirishni o'rganishingiz va somon ostida, sumkalarda, barrellarda, qutilarda usullarni qo'llashingiz mumkin.

Kasalliklar va zararkunandalar

Ipaklangan mozaik

Turli xil kartoshka xamirturushiga, ajin va bantli mozaikaga, turli viruslarga chidamli.

Ekish oldidan tuzlangan ildiz mevalarni ekmoqchi oldini olish uchun, tuproq uni o'simliklarning qoldiqlaridan tanlab, gevşetti. Kechki blight epidemiyasi davrida, ekinlarni mis preparatlar bilan davolash foydalidir. Ildiz chirigan va qora oyoqlaridan tuproqda yog'ochli kullarni kiritishiga yordam beradi.

Alternaria, Fusarium, Verticilliasis va qoraqo'tir haqida ham o'qing.

Kartoshka hasharotlar zararkunandalariga chalinishi mumkin. Ko'pincha bular Kolorado qo'ng'izlari va ularning lichinkalari, kartoshkali oylar, ayiqlar va wirewormsdir.

Saytimizdagi zararkunandalarga qarshi kurash usullari haqida o'qing.:

  • Qanday wireworm qutulish uchun.
  • Kolorado kartoshka qo'ng'iziga qarshi kimyo va xalq usullari.
  • Kartoshka kuyaidan nima yordam beradi?
  • Medvedka: kimyoviy moddalar va xalq vositalarini qanday ishlatish kerak.

Ta'sirli butalar püskürtülmekte bo'lgan sanoat hasharotlar, shuningdek, ekishni himoya qilishga yordam beradi. O'z vaqtida begona o'tlarni olib tashlash kerak, yo'lbarslarni somon yoki mox o't bilan to'ldirish tavsiya etiladi.

Kartoshka "Lilac Fog" - shunoslar uchun ajoyib tanlov. Turli oddiy, ekinlar, ildiz sotish yoki shaxsiy foydalanish uchun ishlatilishi mumkin. Bundan tashqari, kartoshka juda tejamkor bo'ladi, chunki urug 'tez-tez yangilash kerak emas.

Jadvalda kartoshka haqidagi turli materiallarga havolalarni topasiz:

O'rta-mavsumO'rtacha ertaO'rta kech
SantanaTirasMelody
DesireeElizabethLorch
Ochiq ishVegaMargarita
Lilac tumanRomanoSonny
YankaLugovskoyLasock
ToskanaTuleyevskiyAurora
GigantManifestZhuravinka