Necha quyon og'irligi va kilogramm olish uchun ularni qanday oziqlantirish uchun

Chorvachilik bilan shug'ullanadigan har qanday dehqon, nafaqat nasldor hayvonlarga qanday g'amxo'rlik qilishni bilish, balki uning faoliyatining maqsadli natijasini ham bilishi kerak. Baholash bir nechta parametrlar bo'yicha amalga oshiriladi: zot, o'sishi va rivojlanish darajasi, dietasi, ushlab turish shartlari. Muayyan talablar bir zot yoki boshqasi tomonidan belgilanadigan bo'lsa, tadbirkor o'zining xususiyatlarida ko'rsatilgan ma'lum bir natijaga tayanishi mumkin. Bundan tashqari, biz quyon yetishtirish xususiyatlari va ularning o'sish va rivojlanish parametrlarini muhokama qilamiz.

O'rtacha quyon vazni

O'rtacha bunday hayvon 4-5 kilogrammgacha vazn tortishi mumkin. Chempionlar haqida gapiradigan bo'lsak, ularning vazni 8 yoki undan ortiq kilogrammga yetishi mumkin. So'yilgan vazn tirik vazndan taxminan 30% ga farq qiladi. Ya'ni so'yishdan oldin hayvon 5 kilogrammni tashkil etgan bo'lsa, unda siz 3,5 kg og'irlikdagi tana go'shtini, agar 8 kilogrammdan 5,5-6 kg go'shtga ega bo'lsangiz. Tijorat maqsadlarida, asosan, katta diametrli gigantlar yetishtiriladi, ular o'zlarining dietasi arzon ovqatlanishdan iborat bo'lsa ham tezda katta vaznga ega bo'ladilar.

Bilasizmi? Dunyodagi eng katta quyon Ralfdir. Uning vazni 25 kg dan oshadi va uzunligi 1,3 m dan oshadi.

Og'irlikda quyonlarga og'irlik

Har bir alohida nasldan nasl boshqa tezlik bilan rivojlanadi. Og'irligi ortishi beqaror bo'lib, ko'plab omillarga, jumladan, ovqatlanish va qamoqda saqlash sharoitlariga bog'liq. Eng mashhur navlarning o'rtacha qiymatlari jadvalda keltirilgan.

Tug'ilgan ismOg'irligi kg
yangi tug'ilgan chaqaloqlar30 yoshida60 kun120 kunlik yoshda240 kun
Germaniya giganti0,91,23,26,49
Belgiya Flandr0,060,81,63,67
Oq gigant0,070,71,63,45,7
Blue Royal Giant0,070,61,63,45
Kulrang gigant0,060,61,534,8
Sovet shinchiligi0,060,61,52,94,8
Ram0,0812,43,84,5
Yangi Zelandiyaliklar0,060,61,63,24,3
Butterfly0,050,61,63,24,3
Kaliforniyaliklar0,050,51,53,14,3

Kaliforniyaliklar

Bu zotning quyonlari oq tanaga, qora quloqlarga va oyoqlarga, burunga quyruq va lentaga ega. Qora belgilarda quyuqrang jigar ranglar mavjud. Barcha nashrlarda aniq tasavvurlar mavjud. Soch qalin va zich.

Ko'z rangi - qizil. Katta Kaliforniyaliklarning boshlig'i, quloqlari - tik, burun - qalqon. Qisqa bo'yni va mushaklari tushgan tanaga ega. Ularning oyoqlari ham qisqa, ammo zamin yo'q.

Bu quyonlarning suyaklari engil, ammo kuchli. Quloq kafesi ham yaxshi rivojlangan. Hayvonlar o'rtacha 4-5 kilogrammga ega. Ayol juda samarali va 10 ta quyonga olib keladi.

Yangi Zelandiyaliklar

Yangi zelandiyaliklar ikki xil: oq va qizil. Oq odamlarning ipak tuklari bor va umuman oq rangga ega. Ular o'rta boshli, qisqa, simmetrik quloqlari va bir xil bo'yinlariga ega. Ularning tanalari murakkab va mushakdir, oyoqlari tekis va kuchli.

Bu burun burchagi va keng profilli quyonlardir. Ko'z rangi - qizil. Katta yoshdagi shaxsning o'rtacha vazni 4 dan 4,5 kg gacha.

Qizil-jigarrang qalin junli ranglar tufayli qizil kishilar nomini oldi. Shuningdek, ular bo'yi qisqa bo'yin, kichkina bosh va tsilindr shaklida tanaga ega.

Bu juda muhim! Oddiy xususiyatlar - og'iz, ko'zlar, tizzalar va qorinning aniqlangan jun joylari mavjudligi.
Quloqlar barg shaklida va uzunligi 11 sm dan kamroq bo'lib, bu hayvonlarning ko'kragi keng va dekompressiya yo'q. Ko'z rangi - jigarrang. Voyaga etganida, quyonlar 5 kg gacha, urg'ochi odatda erkaklarnikidan og'irroqdirlar.

Oq va Germaniya gigantlari

Oq gigant - qor-oq pardaga va qizil ko'zlarga ega bo'lgan zotdir. Uning vakillariga qalin junga hech qanday belgi yo'q. Tana kuchli, bir oz cho'zilib ketgan, orqa tekis, ko'krak mushak, pog'onalar esa tekis va uzoq. Ehtimol, chimg'ichlarning rivojlanishi.

Sizga quyonlarning turli jinslari: Frantsuz qo'ylari, marder, Rex, Angora, qora-jigarrang, Vena ko'k ranglari bilan tanishishingizni maslahat beramiz.

Erkaklarda, bosh urg'ochi ayollarga qaraganda ko'proq yumaloq bo'ladi. O'rtacha o'rtacha 8ta chaqaloqqa o'rtacha natijaga olib keladi, maksimal 14 ga teng. Kattalar 5-7,5 kilogrammni tashkil qiladi. Nemis gigantlari yoki ular, deyiladi, rizeny - og'ir vazn toifasida. Ularning massiv, mushaklari, uzun tanasi, qalin oyoqlari, keng ko'krak qafasi, katta bosh va uzoq quloqlari bor. Qisqa soch qalin va zich. Rang turli xil bo'lishi mumkin: kulrang, sarg'ish, agouti, ko'k yoki hatto qora.

Zoti vakillari zo'ravonlik bilan harakat qilishadi, lekin katta kuchga ega. Voyaga etganida 6-10 kg vaznga ega bo'lishi mumkin.

Kulrang gigant

Rangli gul gigantlar quyonlarga juda o'xshash. Ajablanarli xususiyatlar - engil qorin va oq "paypoqlar" mavjudligi. Palto o'rta zichlikda va o'rta uzunlikda. Tananing uzunligi, ko'krak qafasi, ko'kragi keng, oyoqlari tekis va uzoq.

Quyon uchun uyni tashkil qilish haqida ko'proq bilib oling: qafasni tanlash va qurish, oziqlantiruvchi (bunker) va ichimliklar tayyorlash.

Katta bosh ham uzun shaklga ega, yumaloq uchlari bo'lgan quloqlar. Voyaga etmagan shaxsning og'irligi, qamoqda saqlash sharoitlariga va parvarishning sifatiga qarab 4 dan 7 kg gacha bo'lishi mumkin.

Sovet shinchiligi

Sovet shinshilalari tegishli yumshoq junga yoqimli. Rang - kulrang-ko'k.

Bu juda muhim! Oshqozonda, ko'zlar atrofida va quloq va quyruqning qora cheti bo'lgan oq laganlar bo'lishi kerak.
Bu quyonlarning tuzilishi yaxshi rivojlangan suyaklar bilan kuchli. Kichik bosh, to'g'ri quloqlar. Voyaga etmaganlar 4-6 kilogrammgacha og'irlik qiladilar.

Belgiya Flandr

Flandre bir oz kuchukcha kabi. Uzoq tanasi, keng ko'krak, tekis va qalin oyoqlari bilan juda xavotirli. Bosh va quloqlar ham katta.

Palto qalin va qalin. Ranglar kulrang-quyon, sarg'ish-kulrang, quyuq kulrang bo'lishi mumkin. Paxta mavimsi rangli rangga ega. Oyoqlarning ichki qismi, qorin va quyruq ostidagi maydon oq rangga ega bo'lishi mumkin. Kattaroq 6-8 kilogramm og'irlikda. Odatda erkak urg'ochilarga qaraganda ko'proq.

Qo'ziqorin va qo'chqor quyonlari

Kelebeklar - kuchli suyak tizimiga ega quyonlar. Ular musht tushirildi, mushaklarning tanasi va bir xil kuchli oyoqlari, keng ko'krak qafasi va uzun orqasi. Bosh shakli - yumaloq.

Ushbu naslning vakillari asosan oq rangga ega, qirralari, burunlari, quloqlari, quyruqlari va oyoqlari qora dog'lar bilan qoplangan. Yuzda ham kelebek o'xshash joy bor. Katta kattalar 4-5 kg ​​gacha. Qo'zg'aygan quloqlari bilan ajralib turadi. Bundan tashqari, u jigar va yalang'och yonoqlarda frontal suyaklarni chiqarib tashlaydi. Bu zotning jasadlari biroz cho'zilgan, ko'kragi chuqur, orqa keng, oyoqlari kuchli va mushakdir.

Qo'ylar qalin va yumshoq mo'ynali dog' rangli agutiga ega. Rang turli xil bo'lishi mumkin: qora, oq, kulrang, navli va hokazo. Katta yoshda quyonlar 4,5 kg.

Blue Royal Giant

Ko'k ko'k giganti tashqi ko'rinishga kichik va juda mos keladi. Boshning yorug'ligi, quloqlari tekis, tanasi ixcham, oyoqlari muskul, ko'kragi esa aniq zodagon bilan keng. Ko'zlarning rangi quyuq ko'kdir.

Biz quyonlarni suv bilan qanday qilib sug'orish haqida, qushni quyonlarga boqish uchun nima qilish kerakligini, quyonlarni ovqatlantirish uchun nima ovqatni va qishda quyonlarni boqish uchun nima qilish haqida o'qishni maslahat beramiz.

Palto zichligi va yorqinligi bilan ajralib turadi. Rangli - kulrang. Voyaga etadigan quyonlar o'rtacha 4-5 kilogrammni tashkil qiladi.

Tez kilogramm olish uchun quyonlarni qanday ovqatlantirish kerak

Quyonlar o'tloqqa aylanadi, ammo bunday ratsion bilan yaxshi natijaga erishish mumkin emas. Hayvonning tezda vazniga ega bo'lishi uchun u hayvon emi, don, sabzavot, kakao, o'tlar, daraxtlar, soya, no'xat va boshqa narsalarni o'rab, tebeşir va suyak ovqatini qo'shadi.

Ular yosh hayvonlarni kuniga 4 marta eyishadi, kattalar esa 2 marta kerak. Kundalik ovqat bir vaqtning o'zida beriladi. Toza suv doimo suv idishida bo'lishi kerak. Sizga xizmat qilish hajmi:

  • konsentratsiyalangan yem - 40-60 g;
  • ko'katlar - 0,5 kg ga qadar;
  • sutli ovqatlar - 0,2 kg gacha;
  • hay - 150 g
Bilasizmi? Kichik Idaho - eng kichik piggli quyonlar. Ularning kattalardagi vazni maksimal 0,45 kg ga etadi.
Kuniga 3 ta taom bilan kontsentrat, pichan yoki ko'katlarning bir qismi 2 ta teng qismga bo'linadi: biri ertalab, ikkinchisi kechqurun beriladi. Tushlikda quyon faqatgina suvli ozuqa iste'mol qiladi. Oziq-ovqat mahsulotlariga vitamin va mineral komplekslarni kiritish tavsiya etiladi. Selektsiya quyonlari oddiy emas. Faqat o'ng zotni tanlabgina qolmay, balki parhez haqida ehtiyotkorlik bilan o'ylash va saqlash uchun maqbul shart-sharoitlarni yaratish muhimdir. Uning parametrlari bilan mashhur bo'lgan, ammo bitta yashil go'sht bilan oziqlanadigan eng yirik zotni ekish, 8 oy ichida va'da qilingan 9 kgga tayanmasligingiz kerak. Hayvonlarga g'amxo'rlik qilish uchun e'tibor bering, kelajakda siz natija haqida qayg'urmasligingiz kerak.